Nirwana in de Himalaya
Op de plek waar de Ganges uit het hooggebergte de vlakte binnenstroomt, ligt de heilige stad Rishikesh. Hedendaagse pelgrims onthaasten in het luxueuze Ananda, een Ayurveda Spa Resort aan de voet van de Himalaya.
Bij Rishikesh, waar in de sixties de Beatles op zoek naar verlichting hasj blowden, klimt de terreinwagen zigzaggend de bergen in. Ananda, strategisch op een bergkam, kijkt uit over de Ganges, die beneden aan zijn kronkelende loop door de vlakte begint, als een zilveren slang sluipend naar de horizon. Kralenkransen en vers fruitsap heten ons welkom in de statige koloniale salons.
“Het paleis is nog eigendom van de familie van de maharadja van Tehri Garhwal, die nu in Delhi woont”, vertelt onze gastvrouw. De bibliotheek, de biljartkamer en de salons van de residentie van de Engelse onderkoning doen tegenwoordig dienst als gemeenschappelijke ruimte voor de gasten. Op de bovenverdieping ligt de koninklijke suite. De ‘gewone’ kamers liggen in een nieuwbouw, iets lager op de helling, vijf minuten stappen. “Op het domein zijn geen wagens toegelaten, alleen elektrische golfwagentjes. Gasten kunnen een lift krijgen als ze dat wensen, maar we verkiezen dat ze wandelen.”
Een hotel met een missie, zoveel is duidelijk als ik op mijn terras het activiteitenschema voor de komende dagen overloop. “Een dauwtrip van een uurtje, yoga ’s ochtends en ’s avonds, vendantalezingen, maar ook fitness en aquayoga vullen de agenda. In Ananda – wat ‘bron van gelukzaligheid’ betekent – kiezen ze voor een holistische ayurveda-aanpak, gericht op mind, body and spirit. Niets moet : wie wenst, kan lui zonnen met zicht op de wateryogi die zich in het zwembad afbeulen.
Op mijn te-doenlijstje primeert een consultatie met de ayurveda-arts, die mij de gepaste spabehandelingen voorschrijft. Dokter Sree Narayanan analyseert kort mijn eetgewoonten. Kapha, zoet en koud, en pitta, zuur, warm en vloeibaar, blijken mijn doshas of karakteristieken te zijn. “Aromatherapie en abhyanga, een full body massage synchroon uitgevoerd door twee therapeuten”, luidt het advies. Hemels holisme, de ayurvedatherapie lijkt al te werken enkel na het lezen van het doktersvoorschrift. Gelukzaligheid vind ik inderdaad in het wellnesspaviljoen. Terecht bekroonden de lezers van Condé Nast Traveller in 2005 en 2006 Ananda als allerbeste van de Top 25 spas in the world.
Tekst en Foto’s Jo Fransen
Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier